İngiltere’de Kariyer

Son yıllarda Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerdeki zor yaşam şartları, uzun çalışma saatleri, trafikte harcanan zaman, eğitim sistemindeki sorunlar, ekonomik şartlar nedeniyle yurtdışında yaşam daha cazip hale geliyor. Ülkemizden her sene artan sayıda insan İngiltere’de çalışma ve yaşama hayali kurmaktadır. İngiltere’de yaşamak için başta Londra olmak üzere, Manchester, Cambridge, Brighton, Colchester gibi şehirleri tercih ediliyor.

Diğer Avrupa ülkelerine nazaran ırkçılığın minimum seviyede olduğu İngiltere de Türkiye’den yüksek oranda göç alan ülkelerin başında geliyor. Kaliteli ve ücretsiz eğitim, altı yıllık bir süre içerisinde İngiliz vatandaşlığını alarak, çifte vatandaşlık sahibi olabilme imkanı sebebiyle İngiltere’de yaşamak ve çalışmak çocuklu aileler tarafından özellikle tercih ediliyor. İngiltere oturum ve çalışma vizesinin Dünya’da önde gelen bütün ülkelerde geçerliliği olması nedeniyle İngiltere’de yaşam daha cazip hale geliyor.

İngiltere göçmenlik sistemi katı ve disiplinli bir sistem olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşlarına göçmenlik sistemi kapsamında sağlanan ayrıcalıklar da Brexit kurallarının devreye girmesi ile ortadan kaldırılmıştır. İngiltere Göç Danışma Komitesi (MAC)’nin yayınladığı İngiltere yeni göç yasasına göre İngiltere göçmenlik başvurusu için çalışma vizesi kategorisinde çalışma izni için belirlenen yıllık asgari gelirin 30.000£’dan 25.600£’a düşürülmesi kararlaştırmıştır. Ayrıca vasıflı işçiler kategorisinde puan temelli göçmenlik sistemi kapsamında daha düşük bir maaşla ticaret yapma hakkına sahip olacaklardır. Bununla birlikte İngiltere vasıflı işçi başvurularındaki kontenjan sayısı ve başvuru sürecinde gerçekleştirilen yerleşik işgücü piyasası testi kaldırılmıştır.

Yeni puan temelli İngiltere göçmenlik sistemi ile kişiler belirli kriterler üzerinden puanlanmaktadır. Ancak bazı özel durumların puanlama dışında etkisi olabilmektedir. İngiltere, resmi sitesinde yaptığı açıklama ile AB ülkelerine tanınan serbest dolaşıma bir son vererek ülkeye yüksek vasıflı işçileri çekecek puana dayalı adil bir sistem getirmek için göçmenlik sistemini yeniden düzenlenmiştir. Bu da Türkiye’den İngiltere’ye göçmek isteyen nitelikli göçmen statüsündeki Türkiye vatandaşlarının yararına olmuştur. Yapılan değişiklikler ile Türkiye vatandaşları için İngiltere Çalışma Vizesi almak biraz daha kolay hale gelmiştir. Bu sisteme göre artık bireylerin hangi ülkelerden başvuru yaptıklarına değil tamamen kişisel niteliklerine odaklanılmaktadır.

Mesaj bırakın, sizi arayalım.

Aklınızdaki tüm soruları cevaplamak ve sizi tanımanın ilk adımını atmak için size ulaşalım!

  Türkiye

  Regus Trump Towers, Kustepe Mah. Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 12 Kule: 2 Kat: 18 34387 Şişli İstanbul Turkey

  Azerbaycan

  Sabail district, Rasul Rza 6, office 4, Baku, Azerbaijan

  İngiltere

  41 York Road .London
  SE1 7NJ